Мартин звичайний - птах року 2023
Українським товариством охорони птахів оголошено мартина звичайного (Larus ridibundus L.) птахом 2023 року.
Метою є вивчення біологічних особливостей птахів даного виду, проведення моніторингу чисельності виду на певній території.
Мартин звичайний гніздиться в Україні майже по всій території крім Карпат та Криму. Регулярно зимує біля морського узбережжя, на Дніпрі. Пташка дуже цікава, тому що протягом року змінює забарвлення. Навесні дорослі птахи у шлюбному вбранні. Тоді голова та частина шиї у них темно-коричневого, майже чорного кольору. В зимовий період темне забарвлення голови зникає й вона стає білою з бурими плямами та з сіруватим пір'ям на тім'ї й потилиці. Пташенята мартинів мають буре оперення на голові та крилах. Дорослими стають на 4-му році життя.
Оскільки мартин звичайний - це всеїдний птах, то його можна зустріти не тільки біля водойм, а й навіть на сміттєзвалищах. У природних умовах ці пернаті їдять дрібну рибу, різних комах. Але харчами не дуже перебирають. Зрештою, птахи цього виду швидко адаптуються до різних умов життя.
Мартини звичайні живуть в галасливих гніздових колоніях, які часом налічують багато тисяч птахів. Вирощуванням своїх пташенят батьки-мартини займаються спільно в парах.
Не дивлячись на розповсюдженість, птах перебуває під захистом Бернської конвенції. Зменшення водно-болотних угідь впливає на гніздівлю птаха. Також використання пестицидів у сільському господарстві призводить до гибелі великої кількості мартинів під час їхнього харчування.
Будьте уважними до світу природи! Спостерігайте, фотографуйте, досліджуйте!
Результати Ваших досліджень можна буде використати, взявши участь у Всеукраїнському конкурсі "Птах року - 2023", який відбудеться в жовтні цього року.